Uppstickaren Volta Trucks som är på god väg att lansera den eldrivna lastbilen Volta Zero öppnar nu ett första service center i Paris. I det så kallade ”Volta Trucks Hub” ska Volta serva och underhålla den eldrivna lastbilen.
Det är den första anläggningen i sitt slag och kommer kunna serva på till 600 Volta Zero om året. Etableringen är ett steg inför serieproduktion av Volta Zero som startar senare i år i Österrike.
Volta Trucks Hub kommer utöver teknisk service även att omfatta kundsupport och administrativ service liksom säljkontor. Nästa Volta Trucks Hub som invigs inom kort är i London.

Volta Trucks har hittills tagit in över 5 000 förbokningar av Volta Zero. Bland de blivande storkunderna finns DB Schenker som har beställt 1500 stycken för sin europeiska verksamhet.
Kommentera