Hedin Mobility Group är sedan 2022 officiell importör av BYD:s elbilar till Sverige. Efter att 2023 också tagit sig an märkets eldrivna transportbilar tar Hedin nu nästa stora kliv. Genom partnerskapet kommer Hedin nu också att introducera BYD:s eldrivna lastbilar.
Elektrifieringen av lastbilar har gått snabbt framåt i Sverige. Under 2023 var fyra procent av alla nya lastbilar eldrivna och trenden fortsätter peka på en ökning.
Försäljningen av BYDs helt elektriska lastbilar ska starta i sommar. Återförsäljare blir Hedin Trucks. Den största utmanaren blir Volvo Lastvagnar som idag har runt hälften av marknadsandelarna för ellastbilar i Sverige.

– Det är med stolthet och glädje vi fördjupar vårt samarbete med BYD genom att inkludera elektriska lastbilar i vårt produktutbud. Detta utökade partnerskap är av stor betydelse för att främja en mer hållbar framtid inom transportsektorn, och ligger också i linje med vår strategi med expansion inom tunga fordon, berättar Anders Hedin, grundare och VD på Hedin Mobility Group.
Kommentera