Följ Allt om Elbil

Hej, vad letar du efter?

Elbil

94 procent är nöjda över sitt val av elbil – Tesla i topp enligt norsk undersökning

Foto: Tesla

Varje år genomför Norska elbilsföreningen sin stora undersökning Elbilisten. Undersökningen är intressant, då Norge är det land i världen med högst andel elbilar. Den ger därmed en insyn i en vardag där de flesta idag väljer elbil.

Förra månaden kunde föreningen genom undersökningen berätta att allt fler klarar sig med endast elbilar i hushållet. Förklaringen är att det idag finns flera elbilar som tillgodoser en familjs behov av lång räckvidd, gott om plats, fyrhjulsdrift och möjlighet till att dra släpvagn och ta taklast.

Nu får vi resultatet på nästa del i undersökningen. Denna månaden redovisar man svaret på frågan hur nöjda ägarna är med sin elbil. Summerat visar undersökningen att 94 procent är antingen nöjda eller mycket nöjda med sin elbil. I detalj säger resultatet att 67% är mycket nöjda, 27% är nöjda, 3% är varken eller, 1% är missnöjda, 2% är mycket missnöjda och 1% svarade vet inte.

De som kör Tesla Model 3 är mest nöjda

Nöjdast är Teslaägarna när man bryter ner de svarande per bilmodell. På topp tiolistan finns Teslas samtliga tre volymmodeller Model 3, Model X och Model X. Bland andra nöjda elbilister i topp finns de om kör Kia e-Niro eller BMW i3.

– Vi frågade elbilisterna ”hur nöjd eller missnöjd är du med din elbil”. Bilmodellen där de flesta har svarat ”mycket nöjd” och sedan ”nöjd” står högst upp på listan, förklarar expertrådgivare Helene Busengdal i Norsk elbilsförening, som ansvarar för årets undersökning och fortsätter:

– Alla på prispallen (plats 1 till 3) har totalt 97% men Tesla Model 3 har de flesta som säger att de är väldigt nöjda, fortsätter Helene.

Topp 10
mest nöjda
Antal svarNöjd %Väldigt nöjd %Totalt %
Tesla Model 31062128597
Kia e-Niro304138497
Tesla Model X475217697
BMW i3888267197
Tesla Model S648187896
Hyundai Kona709207696
Polestar 2646217596
Mercedes-Benz EQC410207595
Jaguar I-Pace551227395
Kia Soul Electric827286795



Relaterad läsning

Skriven av

Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.

Kommentera eller läs kommentarer

Elbil

Tesla har länge haft ett rekommendationsprogram där Tesla-ägare kan få belöningar genom att rekommendera andra till att köpa en Tesla. Belöningarna har varierat genom...

Elbil

I veckan rullade den första leveransklara pickupen Rivian R1T av produktionslinan i Normal, Illinois. Därmed vann Rivian kampen om att vara först om att...

Stöd Allt om Elbil

Annons

Följ oss på Facebook

Vårt nyhetsbrev

En gång i månaden skickar vi ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.

Annons
Annons