Polestar utökar och breddar nu sin produktionskapacitet för sin nästa bilmodell Polestar 4. Vid sidan av tillverkningen som nu rullat igång i Hangzhou Bay, Kina ska modellen också tillverkas i Busan, Sydkorea. Det med start under andra halvan av 2025.
De nya produktionsplanerna bygger på en överenskommelse mellan Polestar, Geely Holding och Renault Korea Motors. Här kommer Polestar att tillverka 4:an för den nordamerikanska och den inhemska Sydkoreanska marknaden.

– Vi är mycket glada över att ta nästa steg i att diversifiera vår tillverkning tillsammans med Geely Holding och Renault Korea Motors, ett företag som delar vårt fokus på kvalitet och hållbarhet. Med produktion av Polestar 3 inom kort i Chengdu, Kina från början av 2024 och i South Carolina, USA, från sommaren 2024, kommer vi snart att ha tillverkning i fem fabriker i tre länder, vilket stödjer våra globala tillväxtambitioner, berättar Thomas Ingenlath, VD för Polestar.
SUV-coupén Polestar 4 är märkets andra suv. Den placerar sig mellan Polestar 2 och Polestar 3 vad gäller både storlek och pris. Long range-versionen av Polestar 4 får ett batteri på 102 kWh med en WLTP-räckvidd på 564 kilometer. Versionen med dubbla motorer levererar 400 kW (544 hk) i motoreffekt. De svenska leveranserna ska starta under 2024.
Kommentera