Zeekr lanserade nyligen den snabbladdande elsuven Zeekr 7X som kan ladda batteriet fullt på 13 minuter. Men för det krävs så klart en snabbladdare som kan leverera rejält med kräm. Nu meddelar Zeekr att man satsar på ett eget globalt snabbladdningsnätverk.
Zeekr har redan idag lanserat ett laddningsnätverket i Kina enligt devisen ”fem minuters laddning för två timmars motorvägskörning”. Det 800-voltsbaserade systemet kan alltså leverera rejält med effekt.
Nu bekräftar Zeekr alltså att man kommer att börja bygga snabbladdare även utanför Kina. Zeekr nämner i första hand tre marknader. Under 2025 ska man bygga 1000 snabbladdare i Thailand, Australien och Brasilien.
Men när den globala lanseringen på sikt också inkluderar Europa och Sverige har inte kommunicerats.
Zeekr är aktuell med Zeekr 7X som i Sverige kostar från 579 000 kronor. De första leveranserna ska starta till sommaren 2025.

















Kommentera