Xpeng har tusentals nya budget-elbilar redo för leverans

Tidigare i veckan lanserade Xpeng sin nya lågprismodell Xpeng Mona M03 med en prislapp som i Kina startar på 170 000 kronor. Det är en bil i storlek med Tesla Model 3 som företaget har som uttalat mål att utmana.

Xpengs VD beskriver Mona M03 som en ”hyllning till Model 3” och han har sagt att Xpeng med Mona M03 nu är redo att ta över Teslas roll som ”en ledare inom elektrifiering”.

Det är enkelt att se var Xpeng fått sin inspiration ifrån. Men när det kommer till priset spelar lågprismodellen i en helt annan prisklass. Priserna börjar på hälften mot en Model 3 i landet.

Ännu fler Xpeng Mona M03.

Xpeng ska börja leverera bilen i september och nu kommer nästa stora känga mot konkurrenterna. Inom den första timmen efter presentationen i tisdags lyckades Xpeng ta in över 10 000 faktiska beställningar.

Det slutar inte där. Xpeng överraskar igen. Många av dessa bilarna är nämligen dessutom redan byggda på förhand. Xpeng släpper nu bilder på tusentals Xpeng Mona M03 som står uppställda och redo för att skeppas iväg till de första kunderna.

Fördjupad läsning: Xpeng lanserar elbilen Mona M03 – kostar hälften av Tesla Model 3.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.