Xpeng firar stor global milstolpe – började i Norge

Kinesiska elbilstillverkaren Xpeng som är Sverigeaktuell med den nya prispressade elbilen Xpeng L03 firar nu en stor internationell milstolpe. Det när man nu sålt fler än 100 000 elbilar utanför Kina. En resa som började i Norge uppger grundaren.

– Sedan etableringen i Norge för sex år sedan har Xpeng levererat över 100 000 bilar utanför Kina och finns nu representerat i 65 länder och regioner, säger Xiaopeng He, VD och grundare för Xpeng i ett uttalande.

Vidare berättar Xiaopeng att detta bara är början. Han lovar flera nya produkter på den globala marknaden. Nästa modell på tur är Xpeng G9L som har premiär i höst.

I Sverige har Xpeng levererat omkring 2500 bilar. De två populäraste modellerna är Xpeng G6 och Xpeng G9.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.