Volkswagen-gruppens fabrik i Zwickau i östra delarna av Tyskland är en viktig produktionsanläggning när det kommer till elbilar. Här tillverkar man numera enbart elbilar sedan fem år tillbaka.
Nu uppmärksammar Volkswagen en viktig milstolpe. I veckan rullade nämligen den miljonte elbilen av produktionslinjen. Jubileumsfordonet var en röd Volkswagen ID.3 GTX Performance.
Sex elektriska modeller för tre koncernmärken tillverkas i Zwickau. Dessa är Volkswagen ID.3, ID.4 samt ID.5. Från Cupra tillverkas Born och Audi tillverkar Q4 e-tron och Q4 Sportback e-tron.
Zwickau är en historisk plats för biltillverkning. Redan 1904 började man bygga bilar från bilmärket Horch som senare blev Audi. Platsen är också känd för många DDR-bilar, däribland många Trabant-modeller.

Historien bevisar att inget är konstant. Om två år kommer fabriken genomgå en stor förändring. Från 2027 kommer man nämligen överge elbilar tillverkade på nuvarande MEB-plattformen vid fabriken och helt fokusera på kommande SSP-plattform och då endast Audi-modeller uppger Radio Zwickau.
– De anställda har bevisat att de är kapabla till omvandling och inte för första gången, säger företagets talesperson Christian Sommer till radiokanalen.
Kommentera