Volvo Lastvagnar presenterar nu eldrivna lastbilar redo för de tyngsta transportuppdragen. Nu kommer Volvo FH Electric och FH Aero Electric som jämnlastare med släp och får dra fordonskombinationer med en tågvikt på upp till 80 ton.
Den nya versionen är särskilt utvecklad för nordiska förhållanden där tyngre fordonskombinationer är vanligare än på många andra håll i Europa. Med en bruttovikt på 64 ton anger Volvo en räckvidd på upp till 450 kilometer på en laddning.
– Vi kommer nu med en batterielektrisk lastbil som är bäst i branschen för tyngre fjärrtransporter. Den här jämnlastkombinationen kan klara riktigt tunga tågvikter men ändå ge en lång räckvidd, berättar Christian Svedman, försäljningschef på Volvo Lastvagnar Sverige.
640 kWh och megawattladdning

För att maximera räckvidden kan lastbilen utrustas med batteri med en kapacitet på upp till 640 kWh (netto). Volvo har dessutom uppdaterat batteriövervakningen och förbättrat isoleringen för att batterierna ska fungera bättre i kallt klimat.
Laddningen kan ske antingen med CCS2 eller den nya MCS-standarden för megawattladdning. Med MCS kan lastbilen laddas med upp 680 kW och ladda från 20 till 80 procent på omkring 36 minuter. Med CCS2 är laddeffekten på 360 kW och motsvarande laddning tar omkring 70 minuter.
Drivlinan delas med den nya generationen elektriska FH-, FM- och FMX-lastbilar som Volvo presenterade tidigare i år. Den använder en åttaväxlad växellåda särskilt utvecklad för elmotorer.
Volvo introducerar också navreduktionsaxlar som bland annat ger bättre markfrigång och bättre förmåga att komma iväg med riktigt höga tågvikter. Det gör att ellastbilen även kan passa för exempelvis timmertransporter och lättare anläggningskörning.
Ett elektriskt kraftuttag gör det dessutom möjligt att driva exempelvis kylaggregat utan en separat dieselgenerator.
– Vi ser en stor potential för fjärrtransporter, exempelvis dagligvarutransporter men också för timmerkörning. Med den mångsidiga drivlinan och den höga lastkapaciteten kommer den här jämnlastaren att kunna bidra till att ännu fler transporter kan köras hållbart, berättar Christian Svedman.
Modellen kommer att säljas i Sverige, Norge, Finland, Danmark, Nederländerna och Schweiz med en successiv start på marknaderna i början av 2027.
















Kommentera