Både Volvo och Polestar har nu utfärdat en återkallelse på flera av sina modeller. För Volvo inkluderar det elbilarna Volvo XC40, EX40, C40 och EC40 och för Polestar är det endast elbilen Polestar 2 som kan vara drabbad. Dessutom påverkas flera laddhybrider från Volvo.
Felet är allvarligt och innebär att bilarna inte går att bromsa efter en viss tid om föraren valt att köra i det så kallade enpedalsläget eller körläget B. Återkallelsen gäller elbilarna på CMA-plattformen och laddhybrider på första generationen av SPA-plattformen.
Orsaken är en bugg i mjukvaran för bromskontrollmodulen. Volvo Cars arbetar på att skicka ut en mjukvaruppdatering som ska lösa problemet. Även Polestar håller på att kontakta drabbade kunder och ska skicka ut en mjukvaruppdatering, uppger Vi Bilägare.
Carup skriver att återkallelsen är global, och att det i Sverige kan finnas 12 000 drabbade fordon från Volvo.
Nu rekommenderar de båda tillverkarna att inte köra elbilarna med enpedalsläget aktivt, och laddhybrider ska undvika B-läget på växelväljare i väntan på uppdateringen. Då kan felet inte uppstå.
Kommentera