Förra året hyllade Volvo Cars VD Jim Rowan sina kombibilar efter att V90 hade vunnit en prestigefylld utmärkelse. I samband med det lät han sig då kort drömma sig bort till en eldriven kombi.
– Kanske är det dags för någon som Volvo Cars att göra en redig eldriven kombi, vad tror du? sa Jim då.
Men produktionen på en eldriven kombi är antagligen långt bort. Även om Volvo har varumärkesskyddat både EV60 och EV90 så finns det viktigare modeller att prioritera. Det skriver AutoExpress som intervjuat Nicole Shaw som är VD för Volvo Cars i Storbritannien.
– Det är för tidigt att säga än, eftersom det bara är december. Om några månader kanske jag har en bättre känsla för hur det ser ut. När det gäller vad vi utvecklar, så är det mot det elektriska området som vi siktar på, sa Shaw.
Under det senaste året har flera konkurrenter lanserat eldrivna kombibilar. Här finns Volkswagen ID.7 Tourer, Audi A6 e-tron och BMW i5 Touring som några utmanare.
Volvos nästa elbil kommer bli Volvo ES90 som har världspremiär i Stockholm i mars.
Kommentera