Håkan Samuelsson kom nyligen tillbaka som VD på Volvo Cars och löftet var bland annat ett ökat fokus på elbilar. Nu slår Samuelsson fast att Volvo Cars också kommer behöva sin egen tillverkning av elbilsbatterier.
Det säger han till SR Ekot:
– Om man är en ledande elbilstillverkare tror jag det är väldigt viktigt att man har kontroll på sin egen batteriproduktion, för att vara konkurrenskraftig när det gäller att utveckla prestanda och batterierna och få ner kostnaderna. Precis på samma sätt som det förr var väldigt bra att ha en egen bensinmotor om man gör bilar, säger Håkan Samuelsson.
Sedan tidigare hade Volvo Cars börjat bygga en batterifabrik tillsammans med Northvolt i Göteborg. Men efter att Northvolt ansökte om konkurs valde Volvo Cars att köpa ut Northvolt ur samarbetet.
Ödet för den fortsatta konstruktionen av fabriken blev dock oklart.
– Vi ju tittar på hur vi ska kunna få en sådan partner som kan hjälpa oss. Det är ju teknologi för batteritillverkning, där planen var att använda Northvolt-teknologi, men nu får vi titta i andra riktningar, säger Samuelsson.
Om det blir en fortsatt satsning i Göteborg, vid det påbörjade bygget är inget som Samuelsson bekräftar. På platsen idag finns bara en ”startpunkt i form av en byggnad” och det Volvo behöver är tekniken menar Samuelsson.
Kommentera