Volkswagens ID-serie inkluderar elbilarna ID.3, ID.4, ID.5, ID.7 samt ID. Buzz. Nu når den tyska biltillverkaren en stor milstolpe i Sverige. Nämligen leveranserna av bil 55 555 i ID-serien. Det sedan introduktionen av den första ID.3 under 2020.
Serien har varit framgångsrik för Volkswagen. Under 2023 var exempelvis hälften av alla nyregistrerade Volkswagen personbilar en ID.-bil och under 2024 var elbilsandelen 39 procent. Och framåt väntar sig Volkswagen att volymerna börjar öka mot hälften av volymerna igen.
– Eldrift är vägen framåt, för både miljöns och körglädjens skull. Vi ser ett stort intresse hos kunderna för att kliva över till elbil. Tack vare låga elpriser är det dessutom billigt att äga och köra en elbil, och de kräver mindre service och underhåll än fossildrivna bilar, säger Sten Forsberg, chef Volkswagen Sverige.
Bil nummer 55 555 levererades av Din Bil Volkswagen Täby och var en Volkswagen ID.5 Pro.
– Det känns fantastiskt att så många har valt att köra våra elbilar. Det har gått otroligt fort sedan vi lanserade vår elbilssatsning för snart fem år sedan. Vi har redan fått ut över 55 000 personbilar och det bådar gott för framtiden. Sverige är ett progressivt land och vi ser en stor vilja till omställning hos våra svenska kunder, forsätter Forsberg.
Nästa modell på tur i ID-familjen är Volkswagen ID. 2all som kommer nå de första svenska kunderna under 2026.
Kommentera