Volkswagen-chefen Herbert Diess pratar om elbilar och framtiden i tyska tidningen Wirtschafts Woche. Om EU:s nya tillväxtstrategi ”Det gröna givet” antas i sin föreslagna form kommer det finnas ett stort behov av batterifabriker, anser Diess. Då ska nettoutsläppen av koldioxid i Europa ner till noll.
– Om EU:s Gröna giv går igenom kommer alla planerade batterifabriker att täcka cirka fem till tio procent av efterfrågan. Vi kommer behöva 40 stora batterifabriker i Europa, säger Diess till tidningen.
Tidningen frågar varför man ännu inte satsat på batterifabriker i Tyskland, i samma omfattningen som den i USA och Kina.
– Det är en bra fråga. Jag har pratat med alla i Tyskland, men de har avfärdat tanken. Och så kommer svenska Northvolt och startar en batterifabrik i Tyskland tillsammans med oss, säger Diess.
– Många leverantörer tycker att det är för sent att komma igång. Jag är övertygad om det motsatta. Vi är fortfarande i början av utvecklingen, fortsätter Diess.
Kommentera