I våras visade Volkswagen upp sin nästa elbil Volkswagen ID.5 för första gången. Kortfattat är ID.5 en coupéversion av Volkswagen ID.4. Modellen som också kommer med prestandaemblemet GTX kommer troligtvis lanseras under andra halvan av detta året.
I en omfattande video av Autogefühl får vi nu en exteriör genomgång av ID.5 GTX. Den sluttande coupéformen gör ID.5 lite mer aerodynamisk än ID.4, men trots det sluttande akterpartiet så lastar den rent praktisk nästan lika mycket som ID.4.
Filmteamet får inte visa upp interiören men vi får ändå följa med på en åktur. Fyrhjulsdriften och 300 hästkrafter gör ID.5 till en pigg och sportig elbil. På det stora hela beskriver programledaren bilen och känslan snarlik vid den som Volkswagen ID.4 GTX erbjuder.
Inslaget ser du i videospelaren nedan:
Kommentera