Under eftermiddagen har Elon Musk lämnat över den första Tesla Model Y Performance tillverkad i Teslas nya fabrik i Brandenburg. Det hela genomfördes under ett stort firande. Elon Musk inledde firandet med ett tal.
– Jag är otroligt glad att överlämna den första produktsbil från vårt otroliga team här på Giga Berlin-Brandenburg. Det här är en fantastisk dag för fabriken, och jag vill bara tacka alla som har hjälpt till. Tack så mycket! Du har verkligen gjort en väldigt stor skillnad, säger Elon Musk under sitt välkomsttal.
Han fortsätte sedan med att lyfta fabriken och vad Tesla kommer att kunna erbjuda omvärlden:
– Och för samhället kommer Tesla att se till att detta är en ädelsten för området, för Tyskland, för Europa och för världen. Varje fordon vi tillverkar kommer att vara ett steg i riktningen mot en hållbar framtid, fortsätte Elon.
– Vi kommer också att göra batterilagring och detta kommer att bli mycket viktigt för att lagra förnybar energi som sol och vind. Eftersom det är intermittent måste det lagras. Vi är ytterst övertygade om att världen kan satsa på en hållbar energiframtid på kombinationen av sol, vind och batterilagring och elektriska fordon. Om du har de kombinationerna kan du skapa en hållbar framtid så länge solen skiner och vinden blåser, säger Elon avslutningsvis.
Elon: ”#GigaBerlin will produce Megapacks. It’s a gemstone for Germany, Europe and the World”. $TSLA pic.twitter.com/LCVqVDCw7Q
— 🇺🇦 🇺🇦Umbisam (StandWithUkraine)🇺🇦 🇺🇦 (@Umbisam) March 22, 2022
Första bilen överlämnad
Nedan ser du överlämningen av den första bilen:
Witnessing history! 🎉#GigaBerlin #Gigafactory #tsla pic.twitter.com/l4kp29mUVF
— Thorben (@ThorbenGroth) March 22, 2022

















Kommentera