Uppgifter: Nya Tesla Model Y för svenska marknaden redan i produktion i Berlin

I förra veckan lanserade Tesla en faceliftad Tesla Model Y på vissa utvalda marknader. Det på marknader som får sina leveranserna från Teslas fabrik i Kina. Därför blev vi i Sverige för tillfället utan den nya Model Y.

Men nu kommer de första uppgifterna om att fabriken i Tyskland som bland annat förser Europa med Model Y också kommer att ställa om sin produktion. Med den anledningen kan vi misstänka att lanseringen även i Sverige börjar närma sig.

Det är Handelsblatt som rapporterar att personalen igår informerades om en produktionsförändring vid fabriken i Berlin och att den nya versionen av Model Y är planerad att rulla av produktionen på tisdag (alltså möjligtvis redan idag, alternativt om det var nästa tisdag som åsyftades).

Nya Tesla Model Y har fått en omarbetade design exteriört och interiört. Dessutom ska bland annat en ny fjädring, hjul, däck och en mer välisolerad kupé göra körningen mjukare och tystare.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.