Göteborg stad har fått kritik för att elbilsladdningen via det kommunala parkeringsbolaget Parkering Göteborg är för dyr. Idag kostar det 5 kr/kWh att ladda vid stadens destinationsladdare. Något som gör det svårt för Göteborgare som inte har tillgång till egen laddbox att köra elbil lönsamt.
När staden började erbjuda laddning för ett par år sedan hade man också attraktiva priser på omkring 2,50 till 3 kr/kWh. Det fick många att ta klivet till elbil. En av dessa var Åke Hultman men idag känner han sig grundlurad av stadens parkeringsbolag, skriver SR, på grund av prisökningen.
Staden motiverade prishöjningen med att tjänsten måste vara lönsam. Men nu ska det bli billigare att ladda igen. Det framkommer i kommunens budget för 2026, uppger SR. Parkeringsbolaget har fått uppdraget att sänka priset på kvällar och nätter.
Det framkommer dock inte med hur mycket priset ska sänkas eller när de nya priserna kommer. Det är fortfarande under utredning.
Sedan tidigare har Parkering Göteborg förenklat så att boende med parkeringstillstånd via staden och dess bostadsbolag också kan nyttja laddplatserna på kvällar och helger utan att betala dubbel parkeringsavgift.

















Kommentera