Även om det inte alltid framstår som det så satsar Toyota faktiskt en hel del på elbilar. Under de senaste månaderna har vi fått se flera nya modeller.
Men bara för att Toyota är i startgroparna av sin största elbilsoffensiv hittills så är företagets styrelseordförande Akio Toyoda fortfarande öppen med vad hans hjärta bankar för. I en intervju med Carwow säger han att han känner sig allt mer ensam i sin kärlek till förbränningsmotorn.
Toyoda beskriver utvecklingen mot elbilar som sin största oro för bilens framtid.
– Alla går över till elbilar. För tre eller fyra år sedan var jag den enda som sa att jag älskar doften, ljudet och motorerna. Jag vill också bevara jobben hos motorleverantörerna. Men det känns som att jag är den enda kvar. Jag känner mig väldigt ensam, säger Toyoda i intervjun.
Toyota har länge intagit en mer försiktig hållning till elektrifieringen än många konkurrenter. Samtidigt har Toyota under det senaste året utökat sitt elbilsutbud med modeller som Urban Cruiser, bZ4X Touring och nya C-HR+.
Men Toyoda gör ingen hemlighet av att det är sportbilar med förbränningsmotor som fortfarande engagerar honom mest. I intervjun säger han att bilar är hans ”leksaker” och att han vill bygga de bilar han själv vill ha i sitt garage.
Toyota arbetar samtidigt vidare med flera projekt som ska förlänga livet för förbränningsmotorn. Bland annat utvecklas nya sportmotorer inom Gazoo Racing och företaget fortsätter att forska kring vätgasdrivna förbränningsmotorer och koldioxidneutrala bränslen.
















Kommentera