Topp 25 bilmärken med högst andel (nyregistrerade) elbilar i Sverige under senaste året

Under de senaste 12 månaderna har Sverige fått 289 475 nya bilar. Av dessa är 27 procent, eller mer specifikt 78 013 stycken elbilar.

Hur andelen elbilar ser ut per bilmärke i nyregistreringarna varierar stort. I topp ligger Tesla och Maxus med 100 procent. De två biltillverkarna säljer endast elbilar. Tredjeplatsen kniper Polestar med 99,80 procent, nio laddhybrider av modell Polestar 1 får Polestar att inte riktigt nå 100 procent.

Både MG och Nissan ligger båda över hälften elbilar, med 68,5 respektive 59,3 procent. Totalt är det 18 bilmärken som ligger över det svenska genomsnittet på 27 procent.

Den visuella grafen ovanför för sig bäst på en dator eller annan enhet med större skärm, samma data finns också redovisad i tabellform nedan.

Tabellform: 25 bilmärken med högst andel elbilar (12 månader)
MärkeVarav
andel
elbilar
Totalt antal
registrerade bilar
12 månader
(alla drivmedel)
Tesla100.0%10419
Maxus100.0%631
Polestar99.8%3805
MG68.5%6700
Nissan59.3%6461
Cupra47.3%2067
MINI39.5%2483
Porsche36.5%2509
Kia33.8%29954
Opel33.8%3827
Skoda33.5%10213
Peugeot32.0%10117
Audi31.8%10987
Hyundai29.4%6881
Mazda29.1%1673
Volkswagen29.0%35880
Renault28.6%10630
BMW27.2%14903
Citroën22.4%4340
Fiat20.0%2526
Ford13.3%16383
Honda12.6%1121
Mercedes-Benz12.0%17921
Volvo8.8%37920
Toyota2.2%22882
Missa inget
En till två gånger i månaden får du ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.