Tesla testar ny snikmodell av Tesla Model 3

Tesla ser ut att fila på en ny snikmodell av bakhjulsdrivna Tesla Model 3. Det är i alla fall något Tesla lanserat på den mexikanska marknaden. Här har man dragit ner på utrustningsnivån och plockat bort en hel del saker som tidigare varit standard.

Den tidigare premiumklädseln i veganläder ersätts av en textilklädsel i svart och dessutom har man tagit bort både tempererade säten och rattvärmen. I baksätet har Tesla också plockat bort pekskärmen.

Textil och färre skärmar.

Den vita standardfärgen exteriört ersätts av en grå färg, och något annat som också skiljer är att basmodellen endast får akustikglas på de främre rutorna.

Om denna nya basvarianten kommer nå fler marknader återstår att se. I sociala medier spekuleras det om att Tesla testar denna nya billigare interiören för att se om den flyger, och att det därmed då också skulle vara aktuellt att introducera den på fler marknader i ett led att pressa priserna.

I Sverige är bakhjulsdrivna Tesla Model 3 betydligt mer utrustad idag.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.