Större battericeller som ska ge energitätare batterier till en lägre kostnad. Det är målet med den 4680-battericell som Tesla presenterade för två år sedan. Sedan dess har Tesla arbetat med att få igång och skala upp produktionen.
Under julhelgen berättade Tesla att man nått en ny milstolpe för produktionen. Tesla har lyckats producera 868 000 battericeller på en vecka. Det räcker till att sätta batterier i 1000 elbilar.
Battericellen är speciellt viktigt då Tesla kommer kunna minska produktionskostnaderna för sina elbilar när produktionen väl kommer upp i volym. I samband med presentationen i september för två år sedan la Tesla fram ett par målvärden för den nya cellen.
Med den nya cellen ska räckvidden kunna öka med 54 procent, kostnaden per kWh minska med 56 procent och investeringen per GWh ska kunna minska med 69 procent.
Congrats to the 4680 cell team on achieving 868k cells built in the last 7 days—equal to 1k+ cars! 🔋 pic.twitter.com/CaC7Js9aEL
— Tesla (@Tesla) December 25, 2022
Kommentera