Tidigare i höst presenterade Lucid Motors sin lyxiga premiumelbil Lucid Air. Modellen lanserades med flera olika utrustningsnivåer. Först ut är en toppversion med lång räckvidd, hög prestanda och ett startpris på $169 000 i USA.
Redan då kommunicerade man också att det kommer en basmodell, med ett startpris från $80 000. Den skulle lanseras först 2022. Priset ligger en bra bit över det på Tesla Model S som startar på $71 990.
Idag presenterade Lucid Air mer information om sin basmodell och i samband med det fick den ett nytt lägre pris. Grundmodellen av Lucid Air kommer i USA att kosta $69 900. Det fick Teslas Vd Elon Musk att agera direkt, som då utan att blinka sänkte priset på Tesla Model S.
– Handsken är kastad. Profetian uppfyllts. Ikväll sänker vi priset på Model S till $69 420, skriver Elon Musk på Twitter.
Grundmodellen Lucid Air får 480 hästkrafter, en räckvidd på 653 kilometer enligt amerikanska körcykeln EPA. I basmodellen är den utrustad med en motor, men som tillval finns två med fyrhjulsdrift. Tesla Model S har i grundmodellen en räckvidd på 646 kilometer enligt amerikanska EPA och fyrhjulsdrift som standard.
Kommentera