För ett tag sedan beslutade Norge att man kommer att höja momsen på elbilar nästa år. Det har fått norrmännen att rusa till bilhallarna för att lägga beslag på en elbil innan årsskiftet.
Antalet levererade elbilar har rekordrusat under den senaste tiden med anledning av beslutet. I november såg man den högsta månadsnoteringen någonsin med 19 427 levererade elbilar.
Även december ser ut att kunna nå liknande nivåer med flera stora märken som noterat stora ökningar. Men en bilmodell sticker ut mer än de andra och har visat på en snabb anpassning under de nya förutsättningarna.
Det handlar om Tesla Model Y som enligt norska Motor nu når en imponerande marknadsandel på 16,92 procent på den norska marknaden. Hittills i år har Tesla registrerat 26 127 exemplar av storsäljaren Model Y.
– Även på varumärkesnivå har Tesla också en helt överlägsen ledarposition, skriver tidningen.
Halvvägs in i december hade Tesla knipit en marknadsandel för året på 21,2 procent med över 32 794 nybilsregistreringar. På andraplatsen kommer Volkswagen med en andel på 11,94 procent.
Teslas gamla rekord sattes 2019. Då knep Tesla 11,27 procent av nybilsmarknaden i landet.
















Kommentera