Tesla gör om och uppdaterar kring det beställningsbara sortimentet på sin hemsida. För ett par dagar sedan öppnade Tesla bland annat upp beställningen för den eldrivna lastbilen Semi i USA.
Nu har nästa ändring skett. Denna gången är det Tesla Cybertruck som på alla marknader utanför USA tappat sin ”Beställ nu”-knapp som gjort det möjligt att lägga en förhandsreservation för 1000 kronor.
Nu möts besökare istället av texten ”Få uppdateringar” på marknader utanför i USA. I nästa steg kan man istället prenumerera på ett nyhetsbrev med utskick om de modeller man är intresserad av.

I USA är det fortfarande möjligt att lägga en förhandsreservation. Man möts då av texten ”Du kommer att kunna slutföra din konfiguration när produktionen närmar sig.”
Enligt de senaste uppgifterna från Elon Musk hoppas Tesla kunna starta tillverkningen av Cybertruck under nästa år – det efter en lång tid av förseningar.
Det har tidigare uppmärksammats att Tesla Cybertruck kommer att vara för stor för de europeiska vägarna. I en podcast från 2020 sa Elon Musk att EU antingen måste ändra regelverket. Eller så måste Tesla göra en mindre variant något som ligger ännu längre bort i tiden:
– Om den inte fungerar på grund av EU-reglerna… kan vi alltid göra en mindre Cybertruck som fungerar för den marknaden i framtiden. Eller om vi kan få några undantag från reglerna, sa Elon i podcasten.
















Kommentera