Idag har Tesla invigt sin nya taxitjänst med självkörande Tesla Model Y i Austin, Texas. Ett 20-tal robottaxi-fordon trafikerar nu staden. Tidigt inbjudna har haft möjlighet att hänga på låset och vara först ut på en provtur.
Amerikanska Youtubern Herbert Ong var en av de första att bjudas in till att prova Teslas nya robottaxi. Efter att ha bokat sin första resa i appen gav han sig ut på jakt efter taxin som valde att parkera något kvarter från den bokade platsen.
– Det gillade jag inte riktigt, sa Herbert Ong.

Men när de väl kom fram till bilen var entusiasmen tillbaka. De klev in i en Tesla Model Y som började köra så fort de bältat sig och helt utan någon förare bakom ratten. Däremot satt det en operatör i passagerarstolen fram.
– Fantastisk färd, mjuk körning och en vacker bil. Jag är helt tagen, sa Herbert Ong efter den första åkturen.
Kolla in åkturen nedanför:
Kommentera