Trots att IF Metall har utlyst en strejk mot Tesla så går det inte stoppa under stolen med att det svenska Tesla-teamet kämpar vidare med att bedriva sin verksamhet så friktionsfritt som möjligt. Det märks också på leveranserna. Tesla Model Y blev den mest vanliga nya elbilen i januari och den tredje mest vanliga nya bilmodellen.
Italienska Tesla-entusiasten Roland Pircher som regelbundet bevakar Tesla och företagets framgångar på olika marknader uppmärksammar nu hur Tesla fullständigt har dundrat fram på den svenska marknaden under årets första månad.
Den stora milstolpen är att januari blev Teslas bästa januarimånad någonsin i Sverige. Med 749 levererade bilar innebär det en ökning med 224% mot samma månad i fjol. Januari blev också den näst bästa starten på ett kvartal, någonsin.

Tesla är hittills i år det åttonde bäst säljande bilmärket i Sverige. Av dessa är 79% Tesla Model Y och 19% Model 3 (och resterande 2% var Model S/X).
Kommentera