Tesla förtydligar – Autopilot blir kvar som standard

Tesla har nu gått ut med ett förtydligande kring sitt förassistanssystem Autopilot efter tidigare oklarheter. Enligt företaget är Autopilot fortsatt standard i både Tesla Model 3 och Tesla Model Y.

Det var för en vecka sedan som Tesla gjorde om sitt erbjudande kring förarassistanssystem. Det med övergången till en prenumerationsmodell för paketet Total Självkörning (under uppsikt). Möjligheten för ett engångsköpet på 77 000 kronor ersattes med en månadsprenumeration på 990 kronor per månad.

I samband med det gick Tesla också ut med uppgifterna att den grundläggande Autopilot som ingick som standard gjordes om, och det gick att tolka det så att funktioner som autostyrning plockades bort. Det var något som väckte en hel del frågor. Men nu förtydligar Tesla att systemet och vad som ingår som standard vid köpet av en ny bil är samma funktioner som tidigare.

Autopilot inkluderar bland annat automatisk nödbroms, avståndsvarning till framförvarande bil, dödavinkelvarnare och dåsighetsvarningar men också adaptiv farthållare och autostyrning.

– Således, samma innehåll som tidigare, skriver Tesla Sverige i rättelse till Allt om Elbil.

Förtydligandet kommer efter att det uppstått viss förvirring kring exakt vilka funktioner som ingår i bilarnas standardutrustning kopplat till Autopilot-systemet i samband med förändrinagen i förra veckan.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.