Tesla får plats på Råd & Röns svarta lista

Råd & Rön har uppdaterat sin lista över bolag som inte följt de råd som Allmänna reklamationsnämndens (ARN) beslutat om i samband med tvister mellan företag och kunder det senaste året.

I vanlig ordning är det företag i kategorin Motor som är mest vanligt förekommande på listan. I de flesta fall handlar det alltid om tvister mellan bilhandlare och bilköpare. På årets lista finns det 237 företag.

En tvist rörande en felmonterad dörr och grus som rivits upp från vägbanan och blästrat en del av karossen ligger nu till grund för att även Tesla får en plats på listan i år. Det är Mikael Nyman som köpte en helt ny Tesla Model 3 sommaren 2020 som valde att vända sig till ARN.

Efter några år upptäckte Mikael enligt anmälan att flagor av lacken hade lossnat mellan bakre passagerardörren och hjulhuset så att bilens grundfärg blev synlig. Bilen hade då rullat 7839 mil och med Teslas garanti på fyra år eller 8 000 mil förväntade sig Mikael få bilen åtgärdad.

– Men jag fick avslag, de tyckte att bilen hade gått för långt, säger Mikael till Råd & Rön som då valde att vända sig till ARN.

Mikaels bil hade också en dörr som han tyckte satt felmonterad då det var glipor uppåt fyra millimeter mellan dörr och kaross. Även denna detalj blev ett föremål för anmälan till nämnden. Tesla svarade ARN att det är naturligt att det finns tecken på användning efter en så lång körsträcka. Mellanrummet mellan dörren och karossen var också acceptabelt enligt Tesla.

ARN bedömer däremot att det tre till fyra millimeter stora mellanrum som finns mellan dörr och kaross är ett konstruktionsfel. Nämnden menade att priset på bilen inte motsvarande kvaliteten. ARN rekommenderade Tesla att justera dörren och att åtgärda lackskadorna.

Tesla har valt att inte göra det, och hamnar därför på svarta listan.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.