Tesla-ägare sluter upp för självkörande elbilar i Stockholm efter stadens avslag

Stockholm stad har sagt nej till att låta Tesla testa självkörande bilar i Stockholm. Det kunde Allt om Elbil berätta om i mitten av juni. Nu sluter Tesla-ägare upp för att ändra stadens beslut.

I en skrivelse till Tesla skrev Trafiknämnden att ”staden och kontoret” redan är ”högt belastat med andra pågående innovationstester” som en del av motiveringen. Samtidigt såg man också att testerna kunde medföra ”risker för både infrastruktur och tredje man” eftersom testerna ”är det första i sitt slag”.

Nu sluter alltså Tesla-ägare upp för att skapa en förändring i staden.

– Att säga nej till dessa tester gör att Sverige kommer hamna efter i teknikutvecklingen och tappa fart inom trafiksäkerheten, och det vill vi inte, säger Teslaägaren Alexander Kristensen till SVT Nyheter.

På X har han dragit igång en kampanj som fått över 10 miljoner visningar. Där har han uppmanat andra att kontakta Transportstyrelsen för att få beslutet ändrat.

Alexender säger däremot till SVT att försöken nu inte handlar om självkörande bilar utan någon förare i. I de tester som Tesla vill genomföra kommer det fortfarande att sitta med en förare som kan ingripa om det behövs.

Stockholm stad säger däremot att avslaget inte innebär att man komma utesluta försök med självkörande bilar i framtiden. Det handlar just nu bara om vad man har för möjlighet att hantera för tillfället.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.