Medlemmar på forumet Tesla Club Sweden har tyckt till om elbilen Tesla Model 3 efter lanseringen av bilen förra helgen. I samband med lanseringen blev fler detaljer kring bilen och en tillvalslista tillgänglig.
Diskussionerna ledde snabbt in på vilka tillval medlemmarna själva tänkte göra och vilka val de saknar. Bland annat blev avsaknaden av en dragkrok en stor diskussion.

21% av medlemmar sa att det inte är aktuellt att köpa en Model 3 om den inte har dragkrok. Ytterligare 43% sa att de egentligen vill ha en dragkrok, men kommer köpa bilen ändå.
I USA är det väldigt ovanligt att man utrustar små bilar med dragkrok. Om man ska dra ett släp köper man en stor pick-up-truck. I Europa är trenderna annorlunda, och det är inget konstigt att använda en mindre sedan med släpvagn.

Bland tillvalen och utrustningspaketen som just nu finns tillgängliga finns val av annan färg än standardsvart och autopiloten högt på listan. Högst på listan finns dock Premium-paketet, som innefattar en hel del komforttillval.
- Läs mer: En sammanfattning av diskussionerna och omröstningen kan du läsa i sin helhet hos Tesla Club Sweden.
- Läs mer: Tesla Club Sweden har också tittat närmare på alla tillval och gjort uppskattningar på vad Model 3 och tillvalen kommer att kosta i Sverige. Du hittar den läsningen här.
Kommentera