Varje år tävlar studenter från hela världen i en stor solbilstävling i Australien. I specialbyggda fordon kör de 300 mil genom den australiensiska vildmarken från Darwin i norr till Adelaide i söder.
Från Sverige deltog studenter vid högskolorna i Göteborg (Chalmers), Halmstad och Jönköping i World Solar Challenge.
Fordonen de tävlar med har de byggt själva. De har plats för en person, är aerodynamiskt utformade och är självförsörjande på elbil genom solpaneler.
Vinnare blev det nederländska studentlaget Brunel från Zenith Innovations. Det med tiden 34,91 timmar och en snittfart på 86,6 km/h.

Det bästa svenska laget var JU Stolar Team från Högskolan i Jönköping som knep en åttondeplats med måltiden 38,46 timmar. Snittfarten var 78,6 km/h.
– Det känns helt otroligt att vara i mål och jag är så stolt över teamet och vår prestation i tävlingen, kommenterar Matilda Svensson Duric, lagkapten för JU Solar Team.
Studenterna vid Chalmers Tekniska Högskola knep en 12:e plats med tiden 45,00 timmar och snittfarten 67,1 km/h.
Studenterna vid Högskolan i Halmstad fick avbryta efter bara 58 kilometer till följd av ett mekaniskt fel i fordonet.
















Kommentera