Svensk säljstart för eldriven pickup från Isuzu

Isuzu öppnar nu orderböckerna till den helt elektriska versionen av pickupen D-Max. Den helt elektriska versionen kommer bland annat med en dragkapacitet på 3,5 ton och en lastvikt på 1010 kg.

Med den nya eldrivna versionen av D-Max BEV riktar sig Isuzu till företag, organisationer och verksamheter med höga miljökrav på att köra elektriskt kombinerat med ett krav på ett rejält arbetsfordon. Markfrigången är på 21 centimeter.

Typiska kunder är energi, bygg, skog och transport samt bland kommunala aktörer eller företag som verkar i miljözoner, skriver Isuzui.

D-Max BEV är byggd på samma grund som den vanliga D-Max men med en ny elektrisk drivlina. Två elmotorer ger totalt 130 kW med ett vridmoment på 325 Nm. Pickupen är utrustad med elektrisk fyrhjulsdrift som standard.

Batteriet på 66,9 kWh ger en räckvidd på 263 kilometer (WLTP) på en laddning och att ladda från 20 till 80 procent på en snabbladdare tar ungefär 1 timme.

Priserna börjar på 659 900 kronor exklusive moms.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.