Succé för elbilar hos BMW – levererade 426 594 förra året

BMW Group levererade förra året 2 450 804 bilar globalt, vilket är ett tapp med fyra procent mot samma period året innan. Men elbilarna går emot trenden. Genom märkena BMW, Mini och Rolls-Royce levererade gruppen totalt 426 594 elbilar.

Det betyder en tillväxt i elbilsförsäljningen med 13,5 procent jämfört med året innan. BMW levererade 368 523 elbilar (en ökning med 11,6%) och Mini levererade 56 181 elbilar (en ökning med 24,3%). Rolls-Royce levererade 1890 elbilar, vilket är en ökning på 479,6%.

– BMW Group fortsätter att växa inom helt elektriska fordon, trots tuffa marknadsförhållanden. Det märks både i den kraftiga ökningen av försäljningen av elbilar och i det tydliga lyftet i nya beställningar av elbilar i Europa, kommenterar Jochen Goller, medlem i BMW AG:s ledning med ansvar för kunder, varumärken och försäljning.

Elbilarna stod för 17,4 procent av gruppens totala försäljning 2024.

– Vi är säkra på att vi kan fortsätta öka vår elbilsförsäljning även 2025. Det tack vare vårt starka och bredare modellutbud, avslutar Goller.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.