Skånska åkeriet köper ännu fler eldrivna lastbilar: ”Fungerar precis som det var tänkt”

Idag rullar Mercedes-Benz eActros 300 och FUSO eCanter hos åkeriet.

Falkenklev Logistik i Skåne var ett av de första åkerierna att satsa stort på eldrivna lastbilar i regionen. I samband med Elmia Lastbil tillkännagav åkeriet att man lagt en jättebeställning hos Scania på 50 eldrivna lastbilar. Nu kompletteras den beställningen av en beställning på Mercedes nya elektriska flaggskepp.

– Vi har nu kört eldrivna lastbilar i vår verksamhet i två år och det fungerar verkligen precis som det var tänkt, berättar VD Victor Falkenklev som idag har ellastbilar från Mercedes och Fuso.

Den nya beställningen innefattar 20 nya eActros 600 från Mercedes. Det är Mercedes senaste lanseringen och en tung eldriven lastbil med upp till 500 kilometer i räckvidd.

– Vi har vår egen laddpark med energilager och vi producerar egen el. Stillestånden är ytterst få och milkostnaden är oerhört mycket lägre än för en dieselbil. Vi har inte haft några problem med räckvidd utan har satt in rätt bil på rätt körning, berättar Victor Falkenklev.

Med de nya lastbilarna kommer åkeriet även kunna elektrifiera sina längre sträckor, samt täcka upp en del av kartan som idag saknar täckning. Endast någon enstaka diesellastbil kommer att finnas kvar i vagnparken.

Utöver den ekonomiska aspekten och hållbarhetsfaktorn bidrar de eldrivna lastbilarna till att göra Falkenklev Logistik till en attraktivare arbetsgivare.

– Även om det talas om stigande arbetslöshet så är det en skriande brist på lastbilschaufförer idag. Så det gäller att erbjuda något speciellt. Den som en gång kört ellastbil på riktigt vill sällan byta tillbaka. Det är tyst och lugnt och med massor av kraft, avslutar Victor.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.