Teslas självkörande mjukvara FSD har hamnat i blåsvädret i USA. Flera Tesla-ägare har rapporterat problem vid järnvägskorsningar. En av dem är Italo Frigoli i Texas som berättar att hans Model Y inte reagerade när bommarna fälldes och lamporna blinkade vid en korsning.
– Det kändes som att bilen skulle köra rakt igenom bommarna, så jag tryckte själv på bromsen, säger han till NBC News.
Videomaterial från bilen bekräftar händelsen och vid ett nytt test på samma plats misslyckades bilen på nytt. Liknande incidenter har rapporterats av flera förare. NBC har intervjuar sex personer som drabbats, varav fyra har kunnat styrka händelsen med videobevis.
– Om systemet har problem vid järnvägskorsningar är det en olycka som väntar på att hända, varnar Phil Koopman, professor emeritus vid Carnegie Mellon University.
Den amerikanska trafiksäkerhetsmyndigheten NHTSA uppger att de har tagit upp frågan med Tesla: ”Vi är medvetna om incidenterna och har haft kontakt med tillverkaren.”
Samtidigt framgår det att FSD inte alltid misslyckas vid korsningarna. Vissa förare har publicerat filmer där systemet hanterar situationen korrekt och en av de förare som intervjuats av NBC News säger att hans bil i augusti stannade som den skulle efter att tidigare ha misslyckats.
Han menade att det kunde tyda på en förbättring, men experter påpekar att det inte går att veta säkert om problemet verkligen är löst.
Tesla har inte kommenterat rapporterna. FSD (Full Self Driving) marknadsförs som ett system som kan navigera nästan överallt med förarens övervakning. Trots namnet innebär det dock inte att bilen är självkörande och programvaran klassas officiellt som nivå 2 på en sexgradig skala för körautomation.
NBS News berättar att robotaxitjänsten Waymo som är en konkurrent till Tesla inom området har valt en mer försiktig strategi. Företaget har utvecklat en särskild säkerhetsmodell för järnvägskorsningar och använder bland annat ljudsensorer för att upptäcka tåg. NBC har inte funnit några liknande incidenter med Waymo.
















Kommentera