Följ Allt om Elbil

Hej, vad letar du efter?

Elbil

Sifo: Intresset för elbilar skjuter i höjden – en dubblering från förra året

Intressant för laddbara bilarna ökar. På bara ett år har andelen som säger att nästa bil blir en elbil dubblerats, visar en undersökning gjord av Sifo på uppdrag av bilförmedlaren Kvd.

Hittills i år har 77 000 laddbara bilar registrerats, enligt Bil Sweden. Av den andelen är 23 576 rena elbilar. Även på andrahandsmarknaden säljs allt fler laddbara bilar. I årets tredje kvartal ökade försäljningen med 72 procent jämfört med samma period i fjol, visar Kvdbils egna siffror.

I en ny Sifo-undersökning svarar var tredje (34%) att deras nästa bil blir laddbar. När samma fråga ställdes i fjol var det lite mer än var fjärde som gav samma svar (28%). Intresset för laddhybriderna är oförändrat (22%), det är elbilarna som gått från 6 till 12 procent som står bakom ökningen.

– Förutom att elbilar är bättre för klimatet så är de tystare och kräver mindre underhåll. De blir också allt billigare att köra i förhållande till bilar med förbränningsmotorer. Inte bara på grund av politiska styrmedel utan också ökad konkurrens och den tekniska utvecklingen. Sedan har förbättringar i räckvidd och utbyggd laddinfrastruktur gjort det enklare att ha elbil, vilket ytterligare driver på efterfrågan, säger Daniel Odsberg, försäljningschef Kvdbil.

Fråga:
Vad för slags bil är din nästa bil?
TotaltMänKvinnor18-3435-5556-79
En elbil (100% laddbar)12%14%9%15%12%8%
Laddhybrid (laddbar men som
även kan gå på annat bränsle)
22%21%24%23%21%23%
Hybrid11%11%11%12%9%12%
Dieselbil11%15%8%6%14%13%
Bensinbil15%18%13%19%15%13%
Annat2%2%2%1%2%4%
Jag kommer inte vilja ha någon bil7%4%10%5%7%9%
Vet ej19%15%24%20%21%17%

Undersökningen genomfördes i Kantar Sifos webbpanel under perioden 3–6 september 2020. Totalt intervjuades 1033 personer i åldern 18-79 år.



Relaterad läsning

Skriven av

Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.

Kommentera eller läs kommentarer

Elbil

I slutet på april var det premiär för nya fyrhjulsdrivna ID.4. Nu öppnar Volkswagen orderboken för det nya tillskottet. Modellen får tilläggsbeteckningen GTX och...

Elbil

I helgen har Elon Musk medverkat i den populära humorshowen Saturday Night Live som spelas in i New York. Samtidigt som Elon gästade stortstaden...

Annons

Följ oss på Facebook

Vårt nyhetsbrev

En gång i månaden skickar vi ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.

Annons
Annons