Se Porsches elbil Taycan ljudlöst ta kurvorna på racingbanan

Porsche testar sin elbil Taycan flitigt inför lanseringen nästa år. Bara häromdagen såg vi ett exemplar ute i det fria och nu får vi se ett klipp där en maskerad Porsche Taycan pressas i kurvorna på Nürburgring i Tyskland.

Det är något visst med att se en Porsche susa fram ljudlöst. Det känns på något vis värdigt för det anrika bilmärket. 0-100 km/h på 3,5 sekunder är vad produktionsversionen av bilen ska klara. Se klippet nedan:

Missa inget
En till två gånger i månaden får du ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.