Scout visar snart eldriven pickup och suv

Sent imorgon torsdag, närmare bestämt klockan 11 på kvällen, kommer Scout Motors att dra skynket av två elbilar. Det vi kommer att få se är en pickup och en suv. Det markerar återkomsten av Scout efter nästan 45 års frånvaro.

– Vi ska tillbaka i arbete. Allt börjar i Blythewood, South Carolina där de två elbilarna ska produceras. Amerikanska tillverkning, ska få revansch sten för sten, berättar Scout Motors i en reklamteaser.

Med sig på banan har man dessutom Volkswagen som äger bolaget sedan 2021. Premiären kommer att sändas live via Scouts webbplats. För att komma i stämning har Scout släppt en kort film som uppvärmning:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.