Schwarzenegger och Hasselhoff försöker förtydliga BMW:s nya koncept

I förra veckan presenterade BMW sitt nya koncept BMW Vision Dee. Med det vill BMW låta hårdvara och mjukvara smälta samman, för att låta elbilen genom digitaliseringen bli en ny ”följeslagaren genom det verkliga och virtuella”.

Väldigt abstrakt, och väldigt kryptiskt, men också högst svårtolkat. Presentationen av konceptet tog nog priset som en av de mer flummiga konceptlanseringarna på senare tid.

– En fusion mellan den virtuella upplevelsen och äkta körglädjen, sa BMW-chefen Oliver Zipse.

För att ackompanjera hela lanseringen har BMW i USA släppt en kort film om konceptet Vision Dee. I den medverkar både Arnold Schwarzenegger och David Haselhoff. Lyckas de bringa någon klarhet i det hela? Avgör själv, filmen ser du nedanför:

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.