Sålde elbil till Ryssland – får böter

Hongqi E-HS9 på eCarExpo Göteborg.

En norsk bilhandlare bötfälls efter att ha sålt en elbil till en kund i Ryssland. Det eftersom det råder handelssanktioner mot landet. Bilen i fråga är lyxsuven Hongqi E-HS9 med ett värde på 590 000 kronor, skriver norska nyhetsbyrån NTB.

Handlaren får nu betala 50 000 norska kronor för sanktionsbrottet. Det ska enligt nyhetsbyrån vara första gången som ett företag straffas för brott mot sanktionsreglerna.

– Vi pratade med firman om vad som inträffat. Chefen samarbetade med oss men tyckte att det var svårt att förhålla sig till bestämmelserna i lagen. Vi kom fram till att reglerna hade brutits, säger Per Niklas Hafsmoe, åklagare på säkerhetspolisen PST.

Honqgi E-HS9 är en stor lyxig sjusitsig elsuv som i Sverige kostar från 850 000 kronor. Märket grundades 1959 och var ett av Kinas första bilmärken. Ursprungligen tillverkade man lyxiga bilar avsedda för ledare inom kommunistpartiet.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.