Elbilarnas framfart världen över fortsätter i hög takt. Under första halvan av 2025 var hela 15,4 procent av sålda bilar helt elektriska vilket motsvarar 5,93 miljoner elbilar. Det är en ökning med 29,1 procent jämfört med samma period förra året, en tydlig signal om att omställningen fortsätter på bred front.
Men även om bensin- och dieselbilar fortfarande säljs i stora volymer så finns det nu flera länder där elbilar dominerar nybilsförsäljningen. Norge behåller ledningen med världens högsta elbilsandel på 93,7 procent i nybilsförsäljningen under första halvan av detta året.
Även länder som Hongkong, Danmark och Jordanien har höga elbilsandelar. Sverige imponerar med en sjundeplats och en marknadsandel på 35,2 procent. Det innebär att fler än var tredje ny bil i Sverige som sålts under första halvan av detta året enbart går på el.
En omfattande sammanställning från EVWire visar hur elbilsförsäljningen utvecklats i 61 länder under första halvan av 2025. I sammanställningen finns flera intressanta trender.
Länder som Norge, Danmark och Sverige motbevisar myten om att elbilar inte fungerar i kyla. Här är andelen elbilar bland de högsta i världen. Dessutom är länder som Norge och Sverige glest befolkade med långa avstånd, en annan myt spräckt om att det inte går att köra långt med elbil.
Även länder med helt andra förutsättningar som Jordanien, Singapore och Vietnam placerar sig högt upp. På stora marknader som Kina och Tyskland fortsätter försäljningen att växa stadigt medan Turkiet och Indonesien sticker ut med över 100 procents tillväxt jämfört med 2024.
Uppdatering 22:00: Tabellen har uppdateras med några länder som trillade ur listan (Island, Luxemburg, Malta, Österrike, Storbritannien, Schweiz och Portugal).
















Kommentera