Den japanska biltillverkaren Nissan har under det senaste året försökt få till ett fördjupat samarbetet med Honda genom en sammanslagning för att klara omställningen till elbilar. De planerna lade man nyligen på is.
Nu kommer istället nya uppgifter om att flera japanska höjdare lobbar för att Tesla ska investera i den japanska biltillverkaren. Det rapporterar bland annat Financial Times som hänvisar till källor.
Enligt uppgifterna har man föreslagit att Tesla under Elon Musks ledning ska bli en strategisk investerare och eventuellt förvärva Nissans fabriker i USA. Något som man tror kan bli fördelaktigt med anledning av USAs nya tullar på bilar.
Men vid en närmare granskning verkar det inte finnas någon substans i uppgifterna. Den tidigare Tesla-styrelsemedlemmen Hiromichi Mizuno och före detta japanska premiärministern Yoshihide Suga påstås vara två av de högt profilerade personerna som lobbat för förslaget.
Mizuno avvisar dock uppgifterna i sociala medier och säger att han ”inte alls är involverad” och Sugas presskontakter känner inte heller till några sådana planer.
Dessutom verkar Elon Musk inte heller så imponerad eller sugen på att förvärva Nissans fabriker:
– Teslafabriken ÄR produkten. Cybercab-produktionslinjen liknar inget annat i fordonsindustrin, säger Elon Musk kort i en kommentar till ryktena.
Kommentera