Amerikanska elbilstillverkaren Rivian som idag bland annat tillverkar el-pickupen R1T och är aktuella med den kommande elbilen Rivian R2 har blivit beviljade ett jättelån. Det genom en så kallad villkorad låneförbindelse på 6,6 miljarder dollar från USA:s energidepartement.
Lånet är en jättevändning för elbilstillverkaren som först hade tänkt att expandera sitt modellutbud med hjälp av enbart sin befintliga elbilsfabrik i Illinois. Nu kommer man alltså också att bygga en ny anläggning i Stanton Springs, Georgia.
Här kommer Rivian bygga den kommande SUV:en R2 och senare också utöka till de mindre modellerna Rivian R3 och R3X.

– Det här lånet kommer att hjälpa till att skapa tusentals nya amerikanska jobb och ytterligare stärka USA:s ledarskap inom elbilstillverkning och -teknik, kommenterar Rivians grundare och VD RJ Scaringe.
Byggnationen kommer ske i två faser. Den första fasen ska inledas 2028 och kan innebära 7500 nya jobb fram till 2030. Den första fasen ska ge en årlig produktionskapacitet på 200 000 fordon. En andra fas ska sedan ge en produktionskapacitet på ytterligare 200 000 fordon.
Rivian R2 är bekräftad för lansering i Sverige 2027. Modellen är ännu inte produktionsklar, men i samband med en presentation talade Rivian om räckvidder som överstiger 500 kilometer, och snabbladdning från 10 till 80 procent på under 30 minuter. I USA är riktpriset satt till 45 000 dollar.

















Kommentera