Richard Hammond tillbaka bakom ratten på Rimac Nevera

För sex år sedan så kraschade den tidigare Top Gear-stjärnan Richard Hammond en prototyp från Rimac Automobili. Trots att bilen voltade ner för en brant undkom Richard olycka med endast skador som han kunde återhämta sig från. Möjligtvis med undantag för ett permanent skadat ego, och ständiga pikar från kollegorna under de efterföljande åren.

Prototypen blev senare produktionsbilen Rimac Nevera och nu är Richard Hammond tillbaka igen bakom ratten. För en ny revansch, och fullt mer övertygad om att hålla kvar bilen på vägen. Inslaget finns att se i videon nedanför.

Missa inget
En till två gånger i månaden får du ett trevligt nyhetsbrev med en sammanfattning av de senaste nyheterna. Det är helt gratis.
Kristofer är grundaren av Allt om Elbil. Följer utvecklingen av elbilen med fascination sedan 2016. Kör självklart också elbil. Mer information och kontakt.