Nya helt elektriska Renault 5 Turbo 3E är en spektakulär version av den uppskattade små-elbilen Renault 5 som också nyligen kom tillbaka som en elbil. Modellen är en modern tolkning av de klassiska Renault 5 Turbo och Turbo 2 från 1980-talet.
Nu visar bilen för första gången upp i Sverige. Det i samband med bilevenemnaget The Aurora i Båstad den 26–28 juni. Elbilen hämtar tydligt inspiration från originalet med kraftigt breddade bakskärmar, stora luftintag och de karakteristiska fyrkantiga strålkastarna.
Renault 5 Turbo 3E har utvecklats tillsammans med Alpine och bygger på en särskild elbilsplattform. Drivlinan består av två elmotorer på bakaxeln som tillsammans levererar 540 hästkrafter. Det ska räcka för att ta bilen från 0 till 100 km/h på under 3,5 sekunder.

Renault beskriver bilen som en ”mini-superbil” där retrodesign kombineras med modern elbilsteknik och prestanda på en nivå som normalt återfinns i betydligt större sportbilar. Bilen mäter 4,08 meter på längden och är över två meter bred.
Den tekniska uppsättningen omfattar även en 800-voltsarkitektur som möjliggör snabbladdning med upp till 350 kW. Enligt Renault ska batteriet kunna laddas från 15 till 80 procent på omkring 15 minuter. Räckvidden anges till upp till 400 kilometer enligt WLTP.

Interiören har tydliga motorsportinfluenser med sportstolar, sexpunktsbälten, kolfiberdetaljer och en rallyinspirerad vertikal handbroms. Samtidigt finns moderna inslag som Googles infotainmentsystem OpenR Link och dubbla digitala skärmar.
Endast 1980 exemplar av Renault 5 Turbo 3E kommer att tillverkas. Siffran är en hänvisning till året då den ursprungliga Renault 5 Turbo lanserades. De första leveranserna är planerade till 2027.
















Kommentera