Sponsrad av
Ziklo
Renault storsatsar på nya elbilar i Spanien – får 800 volt och 75 mils räckvidd

Renault ska investera 600 miljoner euro (omkring 6,5 miljarder kronor) i sin verksamhet i Spanien fram till 2030. Satsningen innebär bland annat att Renault för första gången ska börja tillverka elbilar i landet.
Totalt ska fem nya bilmodeller fördelas mellan Renaults fabriker i Palencia och Valladolid. Två av dem blir helt eldrivna och ska byggas på en ny plattform med 800-voltsteknik. Det är fabriken i Palencia som står inför den största omställningen. Här ska Renault installera den nya plattformen RGEV Medium 2.0 som är utvecklad för bilar i C- och D-segmentet.
Enligt Renault ska kommande elbilar på plattformen kunna erbjuda upp till 750 kilometer i räckvidd enligt WLTP. Plattformen ska också möjliggöra mycket snabb laddning där Renault talar om laddtider på omkring tio minuter.
Det blir ett historiskt steg för Renault i Spanien. Trots att tillverkaren har byggt bilar i landet i 75 år har någon helt eldriven Renault ännu inte producerats där.
I dag tillverkar fabriken i Palencia bland annat Renault Austral, Espace och Rafale. Under de kommande åren kommer fabriken därför att behöva hantera flera olika drivlinor parallellt med både förbränningsmotorer, hybrider och helt elektriska modeller.
Ny batterilina i Valladolid

Fabriken i Valladolid får dessutom en ännu viktigare roll med satsningen. Där ska Renault bygga en ny monteringslina för elbilsbatterier.
– Spanien är ett strategiskt land för koncernen, inte bara när det gäller produktion och försäljning utan också genom det ekosystem som skapats runt vår verksamhet med leverantörer inom komponenter, energi och mobilitet, säger Christian Stein, vd för Renault Group Spain.
Investeringen på 600 miljoner euro omfattar både Renaults egna investeringar och offentliga stöd från nationella och regionala myndigheter. Satsningen är en del av Renaultkoncernens strategiska plan futuREady.
















Kommentera