Premiären för Toyotas nya elbil närmar sig – visas upp 19 april

Pressbild: Toyota

Att Toyota har en elbilssatsning på gång med flera modeller är känt. Däremot har Toyota varit väldigt hemlighetsfulla kring detaljerna. Idag har man tillsammans med en teaserbild avslöjat ett datum för premiären av märkets första stora satsning på elbilar till Europa.

Under parollen ”Beyond Zero” berättar man att premiären kommer att äga rum på morgonen den 19 april. Den dunkla teaserbilden avslöjar en mellanstor SUV på väg ut ur ett garage. Genom att förställa färgerna i bilden träder silhuetten fram ännu bättre.

Vid en jämförelse med en tidigare konceptbild av sex kommande elbilar ser vi att den inte är helt olik den första i uppställningen.

Toyotas elbilssatsning bygger på den egenutvecklade plattformen e-TNGA. Den ska kunna leverera elbilar i både större och mindre utförande och med både fram-, bak- eller fyrhjulsdrift. Även Lexus och Subaru kommer att erbjuda elbilar på plattformen.

Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad med Allt om Elbils nyhetsbrev. Det är helt gratis.
Kristofer är skaparen bakom Allt om Elbil. Har följt utvecklingen av elbilar sedan 2016. Kör självklart också elbil och betraktar sig som en elbilsinfluencer. Mer information och kontakt.