Porsche älskar att visa upp prestandan i sin snabba elbil Porsche Taycan Turbo GT. Nu har Porsche åkt till Brasilien och tagit sig an racingbanan Interlagos i Brasilien.
Taycan Turbo GT har en total motoreffekt på 850 kW (1092 hk), klarar 0 till 100 km/h på 2,2 sekunder och är speciellt rustad för bankörning genom ett paket som Porsche döpt till Weissach. Toppfarten är hela 305 km/h.
Med racingföraren Felipe Nasr bakom ratten tog sig Porschen runt på den 4,3 kilometer långa banan på 1:42,1 minuter. Därmed knep man banrekordet för en elbil runt banan. Det är åtta sekunder snabbare än det tidigare Taycan-rekordet som Porsche satte 2022 med en Taycan Turbo S. Det är också en sekund snabbare än rekordet som Porsche satt med en 911 Turbo S.
– Jag förväntade mig den starka accelerationen och det brutala vridmomentet men i slutändan var det den totala prestandan som verkligen imponerade på mig, sa Nasr om körupplevelsen.
Sedan tidigare har Porsche knipit rekord vid Nürburgring Nordschleife i Tyskland, Shanghai International Circuit i Kina och WeatherTech Raceway Laguna Seca i USA.
– Vårt mål var att sätta ett nytt rekord för att visa styrkorna hos den nya Taycan-modellserien lagom till dess debut på den brasilianska marknaden. Den enastående prestandan hos Taycan Turbo GT är verkligen imponerande, kommenterar Peter Vogel, VD för Porsche Brasilien.
Kommentera