Porsche, Tesla och Xiaomi är alla tillverkare av snabba serieproducerade elbilar. Gemensamt är också att de tävlat mot varandra om att vara snabbast runt den kända racingbanan Nürburgring i Tyskland.
Porsche som knep rekordet i januari förra året fick nu i sommar se sig slagen av nykomlingen Xiaomi. Det med ungefär tre sekunder. Det är nu en tid som Porsche beslutat sig för att ta tillbaka. På en tysk racingbanan ska en tysk elbil inneha rekordet. Punkt.
Fotografer har nämligen fångat en ny Porsche Taycan på banan. Den är ännu mer kraftfull, har mer fokus på racingaerodynamik, enorma vingar och kolfiberdetaljer som för tankarna till märkets racingbilar.
Den väntas få namnet Taycan Turbo GT4 RS. Allt tyder på att Porsche nu har siktet på att pressa ner varvtiden till under sju minuter. Det nuvarande rekordet som satts med en Xiaomi SU7 Ultra är 7 minuter och 04.957 sekunder.
Den nuvarande snabbaste Porsche Taycan Turbo GT har en motoreffekt på 815 kW (1100 hästkrafter), och det är sannolikt att Porsches ingenjörer nu lyckas kräma ut ännu mer kraft och energi ur den elektriska drivlinan i RS-modellen.
Historiska rekordtider
| Datum | Bilmodell | Varvtid |
|---|---|---|
| Juni 2025 | Xiaomi SU7 Ultra | 7:04.957 |
| Januari 2024 | Porsche Taycan Turbo GT | 7:07.55 |
| Juni 2023 | Tesla Model S Plaid | 7:25.23 |
| Augusti 2022 | Porsche Taycan Turbo S | 7:33.35 |
| September 2021 | Tesla Model S Plaid | 7:35.579 |
| Augusti 2019 | Porsche Taycan Turbo | 7:42.34 |
















Kommentera